Co má společného vlastník malé provozovny, bazénu či novostavby? Všichni hledají finančně nenáročnou a účinnou možnost vytápění. Tím jsou určitě tepelná čerpadla. Tepelným čerpadlům přeje soudobé pátrání po alternativních zdrojích energie, stále četnější výskyt pojmu ekologie, i nemalé dotace na jejich provoz – Zelená úsporám. Jak je možné vysvětlit podstatu funkce tepelného čerpadla, pro koho je primárně určeno a jak je to s tou dotací?
Tepelné čerpadlo voda-voda
V tomto případě se získává teplo z vody, nejčastěji pak ze studny. Pro využití tohoto tepelného čerpadla jsou nutné minimálně dvě studny, kde jedna slouží jako čerpací a druhá jako vsakovací. Voda se přečerpává přes výparník z jedné studny do druhé. Tento typ čerpadel je doporučován hlavně v objektech s pravidelnou údržbou, jako jsou správní budovy či firmy. Teoreticky je tento typ čerpadel nejúčinnější, protože podzemní voda je ze všech přírodních zdrojů v zimě nejteplejší. Dosahuje cca 8°C.
Výhody tepelného čerpadla voda/voda:
Nevýhody tepelného čerpadla voda/voda:
Věnujte pozornost výběru specializované firmy
Tepelná čerpadla u nás instaluje několik firem. Příkladem a zárukou kvalitní instalace, použití jen těch nejlepších dílů a zajištění bryskního servisu, může být společnost HOTJET CZ, s. r. o. Jedná se o ryze českou továrnu na tepelná čerpadla, využívající součástky z dílen jako Copeland Scroll, Danfoss, Siemens a dalších. Zárukou kvality je i fakt, že tepelná čerpadla HOTJET CZ prošla nezávislou a přísnou certifikací TUV SüdGroup.
Zajistěte si některé z těchto podkladů pro návrh výkonu čerpadla: účty za energie, projekt objektu, projekt topení, výpočet tepelných ztrát, výpočet energetického štítku. Ujistěte se, že pro umístění čerpadla máte dostatečný energetický příkon, u novostavby je důležitý i snímek z katastrální mapy. Pokud vám dodavatel elektrické energie potvrdil, že získáte sazbu na tepelné čerpadlo, můžete se do samotné instalace pustit.
Držíme palce při výběru toho nejvhodnějšího tepelného čerpadla.
Tepelné čerpadlo vzduch-voda
Tento systém obsahuje splitovou jednotku s ventilátorem, která je umístěna venku, a uvnitř tzv. hydrobox, sloužící k převodu tepla do topné vody. Značnou nevýhodou je závislost efektivity čerpadla na teplotě vzduchu. Současná zařízení pracují asi do -15°C, ale možné je nainstalovat do hydroboxu malý elektrokotel, který pomáhá při nižších teplotách dosáhnout požadované teploty vody. Bohužel tento typ tepelných čerpadel nedokáže pokrýt nároky na vytápění budovy celoročně. I přesto přináší velké finanční úspory. Tepelné čerpadlo vzduch-voda.
Výhody tepelného čerpadla vzduch-voda:
Nevýhody tepelného čerpadla vzduch-voda:
Zelená úsporám
Ten kdo splní podmínky, může na pořízení tepelného čerpadla získat státní dotaci. Aktuální výše dotace pro rok 2014 a rodinné domy bez současného zateplení je u tepelných čerpadel vzduch-voda 60 000 Kč, země-voda 80 000 Kč a voda-voda 80 000 Kč. Dalším dotačním bonusem až 20 000 Kč je podpořeno současné zateplení domu.
Funguje to vůbec?
Oproti přímotopu je spotřeba elektrické energie u tepelných čerpadel zhruba třetinová. Díky speciální sazbě v délce 22 hodin ušetří jeho majitelé na spotřebě elektrické energie v domácnosti. Tyto parametry dělají z nákupu tepelného čerpadla tip pro dlouhodobou investici. Ta se zaplatí cca za 5 let, což s sebou přináší zhodnocení zhruba 20% ročně. Otázka tedy zní, funguje to vůbec? Ano.
Příkladem mohou být třeba mrazy roku 2006, v nichž čerpadla typu vzduch-voda pracovala i při mínus 19°C. Nutno však podotknout, že při těchto teplotách měla obecně čerpadla nižší výkon, než při teplotě kolem 0°C. Díky těmto skutečnostem i faktu, že ostatní zdroje tepla jako plyn a elektřina jsou nákladná, praktičnost a návratnost investice do tepelných čerpadel stále roste.
Typy čerpadel, jejich klady i zápory
Ke koupi běžně naleznete několik typů tepelných čerpadel. Každé z nich má svá specifika, výhody i nevýhody.
Tepelné čerpadlo země-voda
Tepelné čerpadlo vzduch-voda
Tepelné čerpadlo voda-voda
Tepelné čerpadlo země-voda
Tepelné čerpadlo země-voda
V případě tohoto typu čerpadla je teplo předáváno ze země do nemrznoucí kapaliny o nízké teplotě varu. Ta putuje kolektorem ve velmi chladném stavu a zahřívá se geotermální energií z půdy o stálé teplotě zhruba 4°C. Kapalina se ohřevem změní na plyn a přichází do prvního výměníku. V elektricky napájeném kompresoru se plyn stlačí, čímž se výrazně zahřeje, a ve druhém výměníku získanou teplotu předá formou topení. Tím se sám ochladí, zkapalní, a vrací se zpět do země k ohřevu. Zemní kolektory tepelného čerpadla jsou buď horizontální nebo vertikální. Horizontální kolektor se ukládá do hloubky 1,5 až 2 m pod povrch země a je méně efektivní a vhodný pro menší výkony. Vertikální kolektor je uložený ve vrtu či vrtech hlubokých 50 až 200 m.
Výhody tepelného čerpadla země-voda:
Nevýhody tepelného čerpadlo země-voda:
Jsou tepelná čerpadla opravdu tak ekologická?
Ano. Výsledek plyne z porovnání emisí vzniklých v důsledku spotřeby elektřiny pro pohon tepelného čerpadla s emisemi vzniklými při spalování tuhých paliv. Od průměrného ročního topného faktoru dochází k jejich snížení. Díky tomu je možné na pořízení tepelných čerpadel čerpat i státní dotaci Zelená úsporám.
Tepelné čerpadlo: obeznámení pro laiky
Ledničku má dnes doma asi každý. Podstata funkce jejího chlazení je podobná jako podstata ohřevu u tepelného čerpadla. Kompresorem je stlačena náplň čerpadla, díky čemuž se zahřeje. Ohřátá je poté předána topnému okruhu. Díky tomuto v principu jednoduchému postupu známému již dobrých sto let, je v dnešní době tepelné čerpadlo výhodným a moderním typem topení. Nemusíte do něj přikládat, neprodukuje žádné emise, je bezobslužné. V případě jeho využití nehrozí výbuch, požár, ani jedovaté zplodiny.